מנהגים מקומיים

סיציליה היא ערב רב של לאומים, לאורך ההסטוריה היא עברה מיד ליד, מיקומה האסטרטגי הפך אותה לנחשקת בקרב כובשים רבים. ליוונים היא היתה היבשת המובטחת, לערבים גנו של אללה, לספרדים מרכז הבארוק, לרומאים מרכז תרבות וכן הלאה וכן הלאה עד אשר גריבאלדי שיחרר אותה וצירף אותה לאיטליה... אופיים של תושבי המקום עוצב ככל הנראה מהבליל הססגוני הזה אך השפעה מכרעת על עיצוב חיי המקומיים בסיציליה יש דוקא לממשל המושחט. סיציליה היא מחוז אוטונומי של איטליה והממשל של סיציליה ידוע במיוחד בשחיתותו, ערש המאפיה האיטלקית, ומי שמבקר בסיציליה לא יוכל שלא להבחין מלבד ביופיו של האי גם בעוניו הרב של המקום, אך יחד עם זאת התחושה שמתקבלת מן הסיציליאנים היא סוג של השלמה ולמעשה דרך חיים מקומית שהיא חלק מהקסם של האי הזה. 
ההשלמה באה מהשקפת עולם שאומרת שהמרדף אחר כסף ועושר הוא ככל הנראה יעד שהמטרה שלו היא לחיות טוב, לבלות בים, לאכול טוב ולשתות טוב, אם כך המטרה כבר הושגה והסיציליאנים חיים כבר את החיים הללו גם בעוניים הרב: נהנים מהים ומתפרנסים מהים ואוכלים טוב מאד, למעשה רוב המנהגים המקומיים סובבים סביב המטבח הסיציליאני שהוא מהידועים באיטליה והוא פשוט מושלם!

רבים מן הסיציליאנים מחזיקים בית בכפר ובית על החוף, איך זה מסתדר אתם שואלים, כשהממשל מושחט הכל מושחט ורוב הבתים הללו אינם חוקיים ודייריהם אינם בעלי הקרקעות אך הסיציליאנים מוצאים את הדרך להחזיק גם בית על החוף לחודשי הקיץ החמים, בהם המקומיים מעדיפים ונוהגים לחיות באיזור החוף, שם הילדים משחקים בחול ושוחים בים, מן הים הם מוציאים את הדגה אותה יאכלו לארוחת הערב לצד היין המקומי ויהנו מבריזה מן הים, מי צריך להיות עשיר?! כבר אמרנו?

הסיציליאנים אם כך, אנשים שמחים, אוהבים לחגוג את החיים, אוהבים אוכל ויין והם גם נוצרים הדוקים כרב אוכלוסיית איטליה, וגם בסיציליה נחגגים חגים מסורתיים וגם פסטיבלים רבים לאורך השנה, הנה רשימה של הבולטים ביניהם:

3-5/2 - Festa di Saint 'Agata אנשי קטניה והאיזור חוגגים במשך יומיים את יום הקדושה שלהם. הסיציאנים צובאים את הרחובות בתהלוכות ססגוניות, שותים רבות ושרים בקולות רמים. העיר נמלאת חג והכל פתוח סביב השעון ושמח, לא מעט בזכות כמויות האלכוהול הנשפכות במהלך החג הזה.

1-14/2 - Almond blossom Festival בעיירה אגריגנטו Agrigento, המפורסמת במקדשים היוונים שלה, נחגגת בשבועיים הראשונים של חודש פברואר פריחת השקד. האיזור עשיר בשקדיות והפריחה הלבנה שלהן חגיגית. במהלך הפסטיבל מתקיימים בעיירה אירועים סביב השקד, מופעי פולקלור, מחולות וקונצרטים.

Martedi Graso הוא הקרנבל המקומי, התאריך נקבע בהתאם לתאריך הפסחא שמשתנה משנה לשנה. חגיגות מתרחשות בערים ובעיירות ברחבי סיציליה, תהלוכות ססגוניות וכמובן הרבה יין.

Pasqua שבוע הפסחא מלווה בחגיגות בכל עיר וכפר ברחבי איטליה וכמובן שגם בסיציליה. תאריכים משתנים משנה לשנה, לרוב במקביל לפסח שלנו.

Infiorata בשבוע השלישי של מאי נחגג בעיירה הבארוקית נוטו Noto, המוכרזת אתר מורשת עולמית, פסטיבל פרחוני במיוחד, הרחובות מתכסים שטיחי פרחים בעיצובים מרהיבים.

Festa di st. George נחגג בשבת האחרונה של חודש מאי בעיירה רגוסה Ragusa היא חגיגה דתית בה חוגגים את יום הקדוש שלהם, אך ידועה במופע הזיקוקים המרהיב ביותר בשנה.

פסטיבל תיאטרון - בין מאי ליולי מדי שנה לוקח חלק פסטיבל תיאטרון באמפיתיאטרון השמור של סירקוסה Siracusa, התיאטרון היווני שמור ומרשים ובעל אקוסטיקה נפלאה מארח הצגות תיאטרון מרחבי אירופה.

International Festival of Arts מדי קיץ בחודשים יולי ואוגוסט מתקיים באמפיתיאטרון היווני-רומי שבעיירה טאורמינה, פסטיבל אומנויות בינלאומי. העיירה מקבלת אורחים מכל העולם. הפסטיבל מגוון וכולל את כל אומנויות הבמה מקונצרטים של מוסיקה קלאסית ועד אומני אוונגארד, הצגות, אופרות, מחול, ג'אז ועוד כהנה וכהנה מופעים. לכן, אם מתכננים ללון בטארמינה בקיץ הזדרזו להזמין מקום.

Festa di st. Rosalia בשבוע השני של יולי נחגג יום הקדושה רוסליה בבירת סיציליה, העיר פלרמו, וזהו הזמן הטוב ביותר לבקר בעיר. הפסטיבל נחגג במופעי חוצות, דוכנים של אוכל, תהלוכות ומופע זיקוקים ענקי.

1-6/8 - Festa del Sante Salvatore הוא יום חג של הקדוש של עיירת הנמל ספלו Cefalu שבצפון סיציליה מזרחית לבירה פלרמו, במהלך החגיגות נערכות תהלוכות ססגוניות ודוכני אוכל ושתיה ממלאים את הרחובות.
14/8 - Madonna dela Luce גם הוא חג קדוש הנחגג בעיירה Cefalu, בו יוצאת תהלוכה של סירות מן הנמל של העיירה

חג הדייגים של Cefalu - נחגג מדי שנה במהלך חודש ספטמבר, הדייגים מארחים בנמל העיירה כשהם מבשלים מאכלי דגים שהם הביאו מן הים ומגישים לקהל המבקרים. 

13-15/8 - Reinaissance Music Festival הנערך בעיירה ההררית Erice ממנה נשקפים נופים מופלאים של הים התיכון, הוא אחד הפסטיבלים הטובים והחשובים של מוסיקת הרנסס וימי הביניים, הפסטיבל מלווה במאכלים ייחודיים וכתחביב המקום בזיקוקי דינור.

13-15/8 - Passeggiata di Giganti הוא החג החשוב בעיר מסינה Messina בו חוגגים לשני הענקים מייסדי העיר Mata & Grifone, העיר מתמלאת בפסלי ענק בדמות שני אלה ותהלוכות בתלבושות ייחודיות נערכות ברחבי העיר.

15/8 - Ferragosto הוא חג לאומי הנחגג בכל רחבי איטליה, בכל עיר וכפר מציינים את החג בארוחות וחגיגות דתיות ומופעי זיקוקים.

24/8 - Festa di st. Bartelomeo הוא חג הקדוש באיים האיוליים, החג נחתם במופע זיקוקים מרהיב מעל הים.

1-10/10 - Sagra del Miele הוא פסטיבל הדבש, נחגג בכפר ההררי Sortino, פה תוכלו לטעום דבש על כל גווניו, פרחיו ושימושיו, מלווה בחגיגות של מוסיקה ומחולות.

8/12 יום חג לאומי הנחגג בכל עיר וכפר בסיציליה לכבוד הקדושה מריה. בכל מקום מצויין קצת אחרת ובדרך כלל כולל תהלוכות ססגוניות, תלבושות מיוחדות, אוכל מיוחד ועוד.

13,20/12 - Festa dela Santa Lucia הוא החג החשוב ביותר בעיירה Siracusa, בו המוני התושבים נוהרים יחפים אל פסל הקדושה שבכיכר המרכזית. החג נחגג במיסות בכנסיות ובארוחות חגיגיות.

 

זקוקים להמלצות לינה בסיציליה? ספרו לנו מה מחפשים, לכמה אנשים, באילו תאריכים ואנו נשמח לשלוח המלצות לינה בהתאם.